חלון שינה אצל תינוקות

כך תזהו את חלון השינה של תינוקכם

הורים טריים? קודם כל מזל טוב! בזמן שאתם מתרגלים לסטטוס החדש שלכם ועושים הכל לפי הספר, האם שמעתם אי פעם על המושג חלון שינה? זה בסדר אם לא שמעתם עליו, בשביל זה אנחנו פה. חלון שינה למעשה מדבר על התקופה בה התינוק שלכם מתכנן להירדם וללכת לישון.

כן, אבל מה זה אומר?

זה אומר שהתינוק שלכם הולך לישון המון בתקופה הקרובה. אבל אם נהיה רציניים לרגע, אדם בוגר יכול להישאר ער שעות רבות. כמה פעמים נשארתם ערים כל הלילה ואז הלכתם לעבודה? לא הרבה אבל עשיתם את זה. תינוקות, מתפקדים קצת אחרת. הם צורכים יותר שעות שינה, ובזמן שההיגיון הפשוט אומר לכם להשאיר אותם ערים ככל שיותר בכדי שיהיו עייפים יותר וכך ישנו  לילה שלם, זה לא יהיה הדבר הנכון ביותר לעשות. הרעיון הוא להכתיב לתינוק שלכם את שעות השינה שלו לפי הצורך שלו ובהתאם לגילו ולקצב ההתפתחות שלו.

לעתים קרובות, לאחר זמן מה, התינוק שלכם יתחיל להירדם באופן טבעי. הסוד הוא לזהות מתי חלון השינה של התינוק שלכם. אם אתם מצליחים לזהות מתי חל חלון השינה ולהביא את תינוקכם לישון, הסיכוי שתינוקכם ירדם בעתיד בכוחות עצמו יהיה גבוה יותר.

אז איך מזהים את חלון השינה?

חלון שינה הוא הנקודה בה יהיה הכי קל לגרום לתינוקכם להירדם וללכת לישון בכוחות עצמם כי הם עייפים אך עדיין לא עייפים מדי. בכי, כסימפטום של עייפות, משמעו שעברתם את חלון השינה שלו. זהו דבר נפוץ בקרב תינוקות ופעוטות שתסמיני העייפות שלהם כוללים משיכה באוזניים, פיהוקים, גלגולי עיניים ושפשופם וניתן לראות כי הם מאבדים ריכוז יותר מדי מהר. אלה יהיו הרמזים שלכם כדי לזהות את חלון השינה שלהם וזה יהיה זמן מעולה לקחת אותם למיטה שלהם. אם עברתם את חלון השינה, הם עשויים להיות 'עייפים מדי' דבר שיקשה עליהם להירדם או למשוך שינה טובה ללא הפרעות.

איך לדעת כמה זמן נמשך כל חלון?

כהורים צעירים בטח כבר גיליתם כי תינוקות בחודשים הראשונים של החיים שלהם ישנים המון, ערים לפרקי זמן מאוד קצרים ואז שוב ישנים. הנה מספר דוגמאות לחלונות שינה לפי גילאים:

  • תינוק בן 3 חודשים יכול להישאר ער בין חלונות שינה כשעה וחצי עד שלוש שעות.
  • תינוק בן 6 חודשים יכול להישאר ער בין שעתיים לשלוש שעות.
  • תינוק בן 9 חודשים יכול להישאר ער בין שעתיים לארבע שעות.
  • תינוק בן 12 חודשים יכול להישאר ער בין שלוש שעות לארבע שעות.
  • פעוט בן 18 חודשים יכול להישאר ער בין ארבע לשש שעות.
  • פעוט בן שנתיים יכול להישאר ער בין חמש וחצי לשש שעות.
  • פעוט בן 3 יכול להישאר ער בין שש לשמונה שעות. ישנם ילדים בגיל הזה שיוותרו על תנומת צהריים.
  • בגיל 4 יכול הילד להישאר ער בין שש ל-12 שעות. ילדים בגיל זה כבר בדרך כלל לא מנמנמים בצהריים.

מה קורה אם לא מזהים עייפות?

אם אתם לא מזהים את הסימנים לעייפות אצל תינוקכם, הדבר יכול להיות תלוי באורות בוהקים, רעש הטלוויזיה וגירויים שונים שיכולים לגרום למוח התינוק להעמיד פנים שהוא ערני. במצבים כאלה, יהיה עליכם לעקוב אחר טבלת הגילאים וחלונות השינה המתאימים לתינוק שלכם ולצפות את העייפות שלהם עוד לפניהם. כך שאם אתם מרגישים שחלון השינה של תינוקכם מתקרב, החלו להנמיך את קולות הבית, להחשיך אותו טיפה ולהשרות אווירה רגועה הרבה יותר בבית.

בעזרת טבלת הגילאים לחלונות השינה, זה יכול להקל עליכם במציאת חלון שינה נכון עבור תינוקכם ויאפשר לכם להרגיל את תינוקכם לשעות שינה קבועות. עם קצת ניסוי וטעיה, אתם יכולים למצוא את חלון השינה האופטימלי לתינוק שלכם. (מוזמנים לדבר עם יועצת שינה מקצועית עוד על הנושא)

תהיו רגועים!

גם אם פספסתם את חלון השינה של תינוקכם, ייתכן שתצטרכו לנענע אותו מעט, או אפילו להניח אותו בסלקל ולנדנד. המטרה היא להקפיד על מנח שכיבה של התינוק בהתקרב לחלון השינה שלו, אך אם החמצתם אותו, נסו כל מה שאתם יכולים בכדי להשאיר את התינוק שלו ובמנוחה. (אגב, אם התינוק בוכה בשינה, ניתן לקרוא כאן עוד אודות תינוק בוכה מתוך שינה)

דוגמא פשוטה להרגעה היא לנסות ולהפעיל רעש לבן קבוע בשעת השינה של התינוק שלכם. כאשר התינוק יתרגל לשגרה מוכרת ויתחיל להכיר את האסוציאציות המלוות לתהליך ההתכוננות לשינה יהיה לו קל יותר להירדם. תוכלו לבחור צלילים קבועים אשר יהפכו לצלילי השינה שלו, זה לא חייב להיות רעש לבן כמו שהצענו בתחילת הפסקה, זה יכול להיות כל מה שתרצו. שיר או אלבום אהוב או משהו מיוחד יותר שיש לכם.

אין לנו ספק שהחודשים הראשונים כהורים צעירים הם הקשים ביותר. העובדה שאתם כבר לא רק שניים ושיש דבר כל כך קטן בבית שהכל סובב סביבו והדאגה קיימת 24 שעות, 7 ימים בשבוע. גם אם אתם מפחדים, אין דבר טבעי מזה. אך אם אתם עושים הכל לפי מה שלמדתם ולפי האינסטינקטים ההוריים שלכם, אנחנו בטוחים שהתינוק שלכם בידיים הטובות ביותר שיהיו לו.

Share on facebook
שיתוף בפייסבוק
Share on twitter
צייצו בטוויטר
Share on whatsapp
שתפו בווטסאפ

צילומי הריון במחירים לפי התקציב שלך..