5 השפות שכדאי ללמד ילדים

boys-286245_640

ידיעת מספר שפות, מהווה יתרון משמעותי בחיים האישיים או בטיפוח קריירה, מה שעשוי להוביל להצלחה מרובה בכל תחומי החיים, לסייע להתפתחות הקוגניטיבית ולאפשר פתיחת דלתות משמעותית בתחום העסקים. מעבר לזה, חשיפת הילדים לשפות חדשות תסייע להם להכיר תרבויות שונות וייחודיות, מה שיפתח את חשיבתם וירחיב את אופקיהם. ילדים קולטים שפות באופן המיטבי לכן מוטב לחשוף אותם לשפות חדשות ולאפשר להם לרכוש שפה שתשמש אותם בהמשך.

תהליך הלמידה של הילדים לא מחייב ישיבה בשולחן מול מורה ומחברת, זאת מאחר והילדים לומדים דרך שמיעה, צפייה וחוויות. אז מהן 5 השפות שכאי ללמד ילדים?

אנגלית

השפה המדוברת ביותר והחשובה ביותר כשפה שנייה, היא השפה האנגלית. כיום הדרישה לידיעת השפה האנגלית על בוריה היא דרישה מתבקשת בכל מקומות העבודה השונים. בלימודים לתואר ראשון נעזרים במאמרים בשפה האנגלית, אתרי האינטרנט הם בשפה זו ורוב העסקים מתנהלים אף הם בשפה האנגלית, לכן זה ברור מאליו ששפה זו נחוצה לילדים. ניתן ללמוד אנגלית בכמה דרכים, החל מהדרך הקלאסית בשיעורי האנגלית ועד ללימודי אנגלית בחו"ל דרך סאמר סקול או טיולים בארצות הדוברות את השפה. יתר על כן, כיום קיימים משחקים ללימוד אנגלית המקנים לילדים אוצר מילים נרחב והבנת משפטים תחביריים, ומעבר לזה, ניתן להאזין למוזיקה ולצפות בסרטים ללא תרגום על מנת להבין את רזי השפה ולהכירה לעומק.

ערבית

בין השפות המדוברות בישראל נמצאת השפה הערבית. אמנם מדובר בשפה עתיקה ומסורתית אך היא נחוצה וחשוב להכירה. ראשית, כל שכנותינו דוברות את השפה הערבית, ובמהלך גיוסים לצה"ל, ידיעת השפה בהחלט מהווה יתרון בולט בתהליך הקבלה לתפקידים משמעותיים ונחשקים. מעבר לזה, השפה מדוברת בארצות נוספות, לרבות צרפת וארה"ב, זאת בשל כמות המוסלמים המצויים בהן. שפה זו היא בין 5 השפות השכיחות בעולם והיא אף מהווה את אחת השפות הרשמיות של האו"ם. לימודי השפה הערבית יכולים להיות מעט מורכבים וזאת משום שהשפה מתחלקת לשפה ספרותית ולשפה מדוברת, שכן ההגייה והכתיבה בשתי הדרכים נעשות באופן שונה. לרוב בבתי הספר הילדים ילמדו את השפה הספרותית, אך כדאי לחשוף אותם גם לשפה המדוברת מאחר והיא זו שתקנה להם יכולות לתקשר עם דוברי השפה. כיום קיימים קורסים שונים ללימודי השפה הערבית, אך מוטב להיעזר גם באפליקציות ללימוד שפות, סרטים ושירים בערבית בכדי לחשוף את הילדים לאוצר המילים הייחודי של השפה.

ספרדית

השפה הספרדית כבר מזמן אינה נחלתן של הטלנובלות הארגנטינאיות. כ- 400 מיליון איש ברחבי העולם דוברים ספרדית, כך שמדובר בשפה שימושית ויעילה במיוחד, הן לצרכי עסקים והן למטרות אישיות וטיולים בעולם. ספרדית אינה נחשבת לשפה מורכבת ללמידה, נערים ונערות רבים הצליחו לרכוש את השפה באמצעות סדרות הטלוויזיה והטלנובלות השונות כך שללא ספק מדובר בשפה שכדאי ללמד את ילדינו. החשיפה לשפה זו, תעניק לילדיכם אוצר מילים עשיר בספרדית כמו גם הבנת פעלים בזמני עבר-הווה-עתיד. חשפו את הילדים לשירים בספרדית ונסו להכין יחד איתם מילון של המילים אותן למדו, כך יוכלו גם לחזור אליהם בעתיד ולשנן אותן.

רוסית

בין רשימת השפות המדוברות ביותר, תוכלו למצוא גם את השפה הרוסית. היא מהווה שפה משמעותית בעולם העסקים ומדוברת בכמעט 20 מדינות ברחבי העולם. יתרה מזאת, בישראל קיימים אזרחים רבים דוברי השפה הרוסית לכן ידיעת השפה בהחלט מהווה יתרון מהותי במקומות עבודה שונים. את השפה הרוסית ניתן ללמוד בדרך פורמלית בקורסי שפות במוסדות שונים בארץ, כמו כן, אם יש לכם מכרים דוברי השפה, תוכלו לבקש מהם לשוחח עם ילדיכם ברוסית וללמד אותם מילים נפוצות. את לימודי הרוסית אמנם ניתן לעשות בדרכים שאינן פורמליות אך מאחר והכתב הקרילי (הכתב של השפה הרוסית) יכול להיות מעט מורכב, מוטב ללמוד אותו דרך קורסים מסודרים או באמצעות הדרכה אישית.

סינית

הסינית היא אחת השפות השכיחות בעולם ומדינות רבות דוברות את השפה, לרבות תאילנד, סינגפור וכמובן גם סין. לשפה זו ישנם ניבים שונים, כמו למשל המנדרינית, שזהו הניב העיקרי בקרב דוברי השפה. גם השפה הסינית מהווה פתיחת דלת בעולם העסקים והכלכלה, לכן היא נכללת ברשימת השפות המומלצות ללימוד ילדים. ניתן ללמוד את השפה באמצעות קורסים שונים לרבות אלה המוצעים לקהל דרך "המכון לידידות סין" או "המכון לאסיה". דווקא בשפה הסינית רצוי שכן להיצמד לקורסים פורמליים זאת בשל ריבוי הניבים השונים העשויים להיות מבלבלים או להוביל להגייה שגויה.

אין ספק שרכישת שפות נוספות מהווה יתרון עסקי ייחודי ומאפשרת לילדים לצמוח ולהתפתח מבחינת ההיצע הקרייריסטי הקיים. רכישת השפה יכולה להיעשות בדרכים שונות ומגוונות, אך החשוב ביותר הוא לשמר אותה. לשוחח בשפה זו, לקרוא עיתונים, לצפות בסדרות ולהמשיך להיות חשופים אליה בכדי לא לשכוח מילים, ביטויים וכללים תחביריים.

הרשמו עוד היום לקוראים של קידיפדיה ,קבלו תוכן איכותי 
*אנחנו שונאים ספאם ונשלח לך רק תוכן איכותי ורלוונטי!

Share on facebook
שיתוף בפייסבוק
Share on twitter
צייצו בטוויטר
Share on whatsapp
שתפו בווטסאפ

כתבות נוספות מהמגזין של קידיפדיה