שבוע 20 להריון

מזל טוב! כמעט מחצית הדרך כבר מאחורייך! אם את יודעת שאת מחכה לתינוק או לתינוקת, מצב הרוח שלך השתנה לחלוטין, נכון?

*אל תשכחי לראות את הסרטון בסוף הכתבה

חודש 5 / טרימסטר 2

סטטוס שבוע 20

אז בואי נבין מהו השבוע ה-20 אצלך ואצל העובר

עכשיו, עם איזה שמות את משחקת, ומה בסופו של דבר יהיה השם האמיתי של התינוק? את בקושי מתאפקת לא להיכנס לחנויות לתינוקות ולבחור בגדים כחולים או ורודים, שלא רק שהם מקסימים, את חייבת לרכוש אותם.

את מוצאת את עצמך מכינה רשימות על גבי רשימות של שמות לתינוקות, בגדים, צעצועים, או אביזרים לריהוט חדר הילדים. כי השבוע העשרים להריון הוא הזמן שבו כדאי שכבר תהיה לך רשימת קניות פחות או יותר מוכנה, לפחות ברישום, ולפחות בהזמנה בחנות שבחרת, או ברמזים שאת מפזרת מסביב לבני משפחה וחברים.

לאיזה גודל התינוק מגיע בשבוע העשרים?

בשבוע העשרים להריון, התינוק בערך בגודל של בננה. הוא שוקל כ-10.2 גרם, ומהשבוע הבא כבר אפשר יהיה למדוד אותו מכף רגל ועד ראש. עדיין יש לו הרבה שלבי התפתחות, אבל זאת התחלה מצוינת!

תסמינים ברורים בשבוע העשרים להריון

השבוע את כבר מרגישה די טוב. אחרי הכול, האנרגיות שלך מעולות, את בריאה יותר, והידיעה שמחצית הדרך כבר מאחורייך, רק משפרת את המצב. אבל זה לא יהיה הריון בלי כמה תסמינים מעצבנים. כרגע, את כנראה חווה נפיחות, צרבת, התכווצויות ברגליים, ועוד כמה דברים לא כל כך כיפיים:

הפרשות מהנרתיק: את יכולה להיות די בטוחה שההפרשות ימשכו עד הלידה. זוהי רק הדרך של גופך לשמור את האזור נקי מחיידקים. אבל התייעצי עם הרופא אם ההפרשות הן בגוון צהוב או ירוק, או שהן מדיפות ריח בלתי נעים.

התכווצויות רגליים. כדי להקל על תסמין זה, כדאי שתקפידי על תרגילי מתיחות קבועים, ושתי הרבה מים.

צרבת או קלקול קיבה. השבוע התינוק מתחיל להקיף את מערכת העיכול שלך, ולכן חשוב שתשימי לב מה את אוכלת. מזונות חומציים ותבלינים עלולים לגרום לבעיות בטן.

אנרגיות גבוהות. תיהני ממצב הרוח הטוב כל עוד הוא נמשך, כי בשליש השלישי להריון את עשויה להיות עייפה יותר.

נפיחות. אל תדאגי, אלא אם כן הנפיחות מתרחשת בפתאומיות או שהיא חמורה. נפיחות קלה נחשבת לנורמלית והיא תחלוף לאחר הלידה. בינתיים, הניחי את הרגליים למעלה בכל פעם שאת יכולה.

קוצר נשימה. ככל שהרחם מתרחבת, היא דוחפת את הריאות, מה שגורם לך להרגיש קוצר נשימה. את עשויה לחוות את התסמין הזה במיוחד אם את בהריון עם תאומים. אל תעמיסי על עצמך יותר מדי מטלות, והתיישבי לנוח אם את מרגישה שאת מתנשפת.

בדיקות בשבוע העשרים להריון

בסביבות השבוע העשרים להריון, הרופא ימדוד את גודל הבטן בכל מפגש בדיקה טרום לידה. גודל הבטן נמדד מעצם הערווה אל החלק העליון של הרחם. בסנטימטרים, גודל הבטן צריך להתאים לשבוע ההיריון, פלוס מינוס שני סנטימטרים.

כך, למשל, בשבוע העשרים להריון, גודל הבטן צריך להיות בין 18 ל-22 סנטימטרים. הבטן צפויה להמשיך לגדול בסנטימטר בכל שבוע, וגודל גבוה או נמוך יותר עשוי להוות סימן למצב הריון כגון סוכרת הריונית, בעיות גדילה או לידת עכוז. כך שאם גודל הבטן אינו ממוצע, יתכן שיהיה צורך בבדיקות נוספות.

גם השבוע את עדיין לא אוכלת בשביל שניים

בשבוע זה, העלייה במשקל מתרחשת לאט אבל בטוחה, יתכן שהעלית בסביבות 4.5 קילוגרמים עד עכשיו, וחשוב שתזכרי שאת עדיין לא אוכלת בשביל שניים, והמטרה היא להעלות בין חמש מאות גרם לקילוגרם בשבוע.

כך זה נראה מקרוב יותר

הריון לפי שבועות וחודשים